این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

 
 
برگزاری نخستین همایش ملی نام آوران به صورت مجازی
ضمن پوزش از تغییر برنامه‌های اعلام شده، نخستین همایش ملی نام‌آوران ادبی و فرهنگی معاصر ایران( کارنامه علمی استاد ایرج افشار) به مناسبت زاد روز استاد ایرج افشار همایش در تاریخ
1399/07/08 ادامه مطلب


برگزاری کارگاه نسخه پژوهی
برگزاری کارگاه نسخه پژوهی در روز همایش ملی نام آوران فرهنگی و ادبی معاصر ایران (کارنامه علمی استاد ایرج افشار)
1398/11/13 ادامه مطلب


تمدید مهلت ارسال مقالات
نظر به درخواست‌های مکرر پژوهشگران، مهلت ارسال مقالات تمدید شد.
1398/10/30 ادامه مطلب


معرفی مجموعه مقالات « سواد و بیاض»
ایرج افشار، ایران‌شناس نامی، بسیاری از دستاوردهای پژوهشی خود را به شکل پراکنده در مجله‌های مختلف منتشر می‌کرد. در پی گذر سال‌ها و دشواری دستیابی به آن مجلات، استاد باستانی پاریزی به افشار پیشنهاد داده این مقاله‌ها را جمع‌آوری و در قالب مجموعه مقالات منتشر کند. حاصل کار مجموعه دو جلدی «سواد و بیاض» است که در سال‌های 1344 و 1349 از سوی کتابفروشی دهخدا منتشر شده است.
1398/09/30 ادامه مطلب


خاطرات بی بی سیمین طاهری بویراحمدی از استاد ایرج افشار
در سال 1371 و یا کمی بیشتر، ایشان به همراه آقای دکتر مهدوی به منزل ما در یاسوج تشریف آوردند که برای دیدن پدرم به دهدشت بروند. من و بچه‌هایم افتخار میزبانی آنها را داشتیم و از زیارتشان بسیار خوشحال گشتیم. بعد از احوالپرسی، میوه و چای برای پذیرایی آوردم.
1398/09/22 ادامه مطلب


 تمدید مهلت دریافت چکیده مقاله
بنابر نظر شورای سیاستگذاری همایش ،مهلت دریافت چکیده مقالات تا دهم آبان ماه 1398 تمدید شد.
1398/07/21 ادامه مطلب


یادداشت دکتر شفیعی کدکنی به مناسبت سالروز تولد مرحوم استاد ایرج افشار
حدود نیم‌قرن با او زندگی كردم در كوه و دشت، در سفر و حضر، در وطن و سرزمین‌های بیگانه، و یک جملهٔ سیاسی از او نشنیدم.او روزنامه نمی‌خواند و در منزلش رادیو و تلویزیون نداشت. به راستی او، اهل سیاست نبود و اهل هیچ حزب و دسته‌ای نبود ولی یک سیاست بزرگ را همواره پیش چشم‌ داشت و با آن زندگی می‌كرد و آن سیاست، مصلحتْ‌اندیشی دربارهٔ ‌سرنوشت جهانِ ایرانی بود. به همین دلیل، هم موردِ احترام دكتر محمد مصدّق، و اللّهیار صالح بود و هم مستشار مؤتمن سیّد حسن تقی‌زاده. در مراكز علمی جهان و در حوزه‌های ایران‌شناسی دانشگاه‌های كرهٔ زمین، هیچ‌كس از معاصرانِ ما، اعتبار و حرمت ایرج افشار را ندارد. البته، در کنارِ او، یارشاطر را هم به یاد می‌آورم.
1398/07/16 ادامه مطلب


شرح حال مرحوم استاد ایرج افشار از زبان دکتر عبدالحسین آذرنگ
شرح حال مرحوم استاد ایرج افشار از زبان دکتر عبدالحسین آذرنگ
1398/07/16 ادامه مطلب


معرفی همایش
پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در جهت ایجاد فضای مناسب برای نقد، نوآوری و نظریه پردازی، و توسعه و تعمیق پژوهش در حوزه های گوناگون علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و نیز مطالعه و تحلیل آثار مرتبط با این حوزۀ مطالعاتی در کشور، افزون بر پژوهش های بنیادی، توسعه ای و کاربردی، هر ساله اقدامات و فعالیت های علمی متنوعی را برنامه ریزی و اجرا می کند که برگزاری نشست های تخصصی، کارگاه های آموزشی، همایش های علمی و ... از جملۀ این برنامه هاست.
1398/06/03 ادامه مطلب


برگزار کنندگان